Jak zoptymalizować produkcję stosując automatykę przemysłową

Przedsiębiorcy działających we wszystkich gałęziach przemysłu, szukają metod na zoptymalizowanie procesów produkcyjnych. Jest to konieczne, aby sprostać rosnącemu popytowi oraz poradzić sobie na wysoce konkurencyjnych rynkach. Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się zainwestować w automatyzację swoich linii produkcyjnych.

Wydając środki finansowe na automatyzację produktu, poprawiamy wyniki osiągane przez naszą firmę. Zautomatyzowane linie produkcyjne powoli stały się standardem, bez którego prowadzenie konkurencyjnej działalności produkcyjnej jest niemalże niemożliwe.

Główne zalety automatyki przemysłowej

Podstawowym zadaniem systemów automatyki przemysłowej jest poprawienie wydajności produkcji. Ludzie nie są w stanie rywalizować z maszynami pod kątem produktywności. Z tego powodu warto zautomatyzować wszelkie procesy produkcyjne, które nie wymagają ingerencji człowieka.

W przypadku produkcji seryjnej często mamy do czynienia z rozrzutem jakościowym. W zależności od rodzaju produkowanego towaru takie różnice w jakości nie powinny mieć miejsca. Optymalnym rozwiązaniem jest zastąpienie w tej dziedzinie ludzkiej pracy za pomocą maszyn przemysłowych.

Roboty można zaprogramować, aby za każdym razem powtarzały daną czynność w dokładnie takim sam sposób. Tym samym drastycznie ograniczamy ryzyko wystąpienia błędów i odstępstw od przyjętych standardów. Automatyka przemysłowa pozwala także na kontrolowanie jakości produkty w sposób automatyczny.

Co więcej, zainwestowanie w systemy automatyki przemysłowej pozwoli naszej firmie zaoszczędzić dużo kapitału. Zakup maszyn pozwoli zredukować liczbę etatów i tym samym ograniczyć koszty związane z procesem rekrutacji i szkolenia pracowników. Wysokie nakłady związane tego typu inwestycją bardzo szybko zaczną nam się zwracać.

Dodatkową zaletą maszyn jest możliwość stosowania ich w warunkach skrajnie niebezpiecznych dla człowieka.

Czy całkowita automatyzacja jest dobrym pomysłem?

Procesy produkcyjne należy podzielić na konkretne części i wyodrębnić te elementy powtarzalne oraz takie, które wymagają ingerencji człowieka. Wprowadzana przez nas automatyzacja powinna objąć wyłącznie te pierwsze elementy.

Ludzki pracownik jest potrzebny wszędzie tam, gdzie proces jest zbyt skomplikowany dla maszyny lub zawiera w sobie pewien stopień nieprzewidywalności. Optymalnym podejściem jest traktowanie automatyki przemysłowej jako elementu stymulującego produkcję. Prawidłowe używanie maszyn przemysłowych może drastycznie poprawić produktywność.

W miarę rozwoju technologicznego uzyskujemy dostęp do coraz bardziej zaawansowanych maszyn. Warto rozważyć ich zakup i tym samym zwiększenie liczby elementów automatyzujących produkcję. Musimy jednak mieć na uwadze wynikające z tego dodatkowe koszty. Chodzi mianowicie o konserwację i naprawę maszyn przemysłowych, które często ulegają awariom.

Wynika to z ich intensywnego użytkowania — zazwyczaj pracują bez przerwy przez cały dzień. Na chwilę obecną nie dysponujemy technologia umożliwiającą ich bezawaryjną pracę. Korzystanie z usług pracowników pozostaje koniecznością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here