Jeszcze kilka lat temu, aby podłączyć telewizję, potrzebna była spora liczba kabli. Oprócz tego, że zajmowały one miejsce w pomieszczeniu, w którym chciało się śledzić swoje ulubione programy, to dodatkowo korzystanie z telewizji w wybranym przez siebie miejscu niejednokrotnie było kłopotliwe ze względu na dużą odległość od gniazdek i kontaktów. Na szczęście obecnie można skorzystać z telewizji bez kabli.
Jak łączyć się z telewizją bez kabli?
Połączenie kablowe jest możliwe dzięki skorzystaniu ze specjalnego dekodera Wi-Fi. Jak on działa? Taki dekoder Wi-Fi nie wymaga bezpośredniego podłączenia do Internetu po kablu (bez względu na to, czy jest to standardowe łącze, czy też światłowód). Wykorzystuje się do tego celu kabel HDMI podłączany do telewizora. To spore uproszczenie, dzięki któremu możliwe staje się uruchomienie telewizji w dowolnej lokalizacji – wszędzie tam, gdzie ma się dostęp do sieci bezprzewodowej. Unika się tym samym zbyt dużej ilości okablowania, które bywa bardzo kłopotliwe, szczególnie gdy w domu są małe dzieci.
Jak wybrać najlepszą telewizję bez kabli?
Jeśli chodzi o telewizję bez kabli, przed podpisaniem umowy z operatorem trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na oferowany w jej ramach sprzęt. Bardzo istotny jest tutaj zwłaszcza wysokiej klasy dekoder z Wi-Fi. U poszczególnych operatorów takie dekodery mogą działać zupełnie inaczej. Warto sprawdzić, jakie mają one opinie. Jednym z najlepszych dekoderów jest HIWAY TV, oferowany przez wielkopolskiego operatora INEA w ramach umowy o świadczenie usług telewizji. Czym się wyróżnia taki dekoder? Po pierwsze ma on bardzo kompaktowe rozmiary. Dzięki temu można go umieścić w niemal dowolnym miejscu. Rozmiar takiego dekodera to bowiem zaledwie 12 cm x 12 cm. Niewielkie rozmiary nie ograniczają przy tym jego funkcjonalności. Tym, co wyróżnia HIWAY TV na tle innych dekoderów, jest także możliwość utworzenia specjalnego profilu użytkownika. Wyświetla on informacje o ulubionych kanałach i programach telewizyjnych w zależności od zainteresowań widza, wraz z godzinową rozpiską.
Gdy wybiera się telewizję na Wi-Fi, równie istotne są świadczone przez operatora usługi dodatkowe. Wśród nich warto wyróżnić przede wszystkim:
– VOD (czyli wideo na życzenie) – wraz z odpowiednim pakietem filmów i seriali, także tych najnowszych,
– możliwość oglądania kanału telewizyjnego w formacie 4K zwiększającym szczegółowość obrazu (w tym przypadku trzeba się jednak wyposażyć w odpowiedni telewizor, który taki format będzie obsługiwał),
– multiroom – usługa, dzięki której można podzielić sygnał telewizji od operatora na co najmniej kilka telewizorów, przy wykorzystaniu odpowiedniej liczby dekoderów i przy niewielkiej dopłacie do miesięcznego rachunku (dzięki temu unika się kłótni o pilota do telewizora wśród domowników).