Płacenie podatku to obowiązek każdej osoby fizycznej pracującej i mieszkającej na terenie RP. W zależności od sytuacji pracowniczej, w której jesteśmy podatek może być odliczany od naszego wynagrodzenia co miesiąc lub istnieje potrzeba płacenia go z końcem każdego roku rozliczeniowego. Ulgi podatkowe sprawiają, że płacona kwota może ulec znacznemu zmniejszeniu. Sprawdź jakie zwolnienia podatkowe Ci przysługują.
Przeczytaj też: http://www.synat.pl/jakie-sa-ulgi-podatkowe-w-polsce/
Ulgi podatkowe dla osób fizycznych
Osoby fizyczne mogą skorzystać w wielu ulg podatkowych. Do każdej z nich trzeba spełnić inne wymagania. Najpopularniejszą formą odliczenia od podatku jest ulga na dziecko. Można z niej skorzystać od wielu lat. Kwota liczona jest od każdego dziecka.
Rehabilitacja oraz przyjmowanie leków również są podstawą do obniżenia podatku. W przypadku ulgi rehabilitacyjnej, aby móc z niej skorzystać trzeba posiadać orzeczenie o niepełnosprawności. Ulga na leki nie wymaga potwierdzenia o chorobie przewlekłej, można z niej skorzystać także w przypadku różnego rodzaju urazów czy innych problemów zdrowotnych. Należy pamiętać, że maksymalna kwota jaką możemy odliczyć to 1200 zł rocznie.
Nową ulgą podatkową z jakiej można skorzystać jest ulga termoizolacyjna. W tym wypadku można odliczyć od podatku urządzenia potrzebne do ogrzania domu, wszelkie niezbędne materiały, a nawet koszt usługi. Ponadto nie ma tu limitu, możemy ubiegać się o zwrot kosztów całego przedsięwzięcia. Jedynymi warunkami jest szczegółowe udokumentowanie kosztów oraz bycie właścicielem lub współwłaścicielem budynku.
Ulgi podatkowe dla przedsiębiorców
Przedsiębiorcy mają nieco mniej odliczeń podatkowych, z których mogą skorzystać niż osoby fizyczne. Jedną z najciekawszych opcji jest ulga na badania i rozwój. Co kryje się pod tą nazwą? Przedsiębiorca może odliczyć od podatku zakup szeroko pojętych nowych technologii.
Warto sprawdzić jakie ulgi podatkowe Ci przysługują. Mogą to być bardzo znaczące kwoty, które wspomogą domowy budżet. Dzięki stronie E-PIT obecnie łatwiej zorientować się w dostępnych odliczeniach podatkowych niż w czasach kiedy wypełnianie zeznania podatkowego było możliwe tylko w wersji papierowej.
Zobacz też: http://www.szumski.pl/karta-debetowa-czym-jest/