Studia prawnicze - teoria i praktyka

W każdym zawodzie od samego początku nauki powinno stawiać się nacisk na praktyczne umiejętności. Dziś zdecydowanie za mocno skupiamy się na teorii. Szczególnie adepci nauk prawnych powinni wziąć sobie do serca tę regułę. Prawo trzeba przecież wykorzystywać w praktyce, bo dotyczy każdego człowieka bez wyjątku.

Studia prawnicze nie dla każdego?

Od dawna w świecie nauki i nie tylko toczą się nieustanne dyskusje na temat trudnych i łatwych kierunków studiów. Do trudnych należą prawo i medycyna. Nic dziwnego, że ludzie tak myślą. Z pewnością i na prawie i na medycynie trzeba dużo się uczyć, aby w terminie i z dobrymi ocenami skończyć studia, a potem bez lęku podjąć zatrudnienie.

Zarówno student prawa jak i student medycznych nauk musi mieć świadomość, że prędzej czy później przyjdzie czas, aby wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Tej chwili nie wolno się obawiać, ale raczej czekać na nią niecierpliwie.

Jak rozpoznać prawnika?

O prawnikach krąży wiele stereotypów. Według niektórych plotek, z prawnikiem jest tak jak z weganinem – nie musisz pytać go o nic, szybko sam Ci opowie o sobie. Dokładnie ten sam stereotyp dotyczy studentów prawa. Czy jest w tym ziarno prawdy? Wiele osób twierdzi, że tak.

Prawnik to z pewnością osoba, która w czasie studiów musiała wykazać się nie tylko umiejętnością nauki na pamięć, ale też umiejętnością rozumienia tego co jest zapisane w mądrych księgach. Bez wykorzystania wiedzy w praktyce całe studia kompletnie nie miałyby sensu.

Prawo a żywi ludzi

Paragrafy, kodeksy, interpretacje – można by pomyśleć, że prawo to tylko martwe zapisy. Ale to przecież nieprawda. Prawo dotyczy zwykłych, prawdziwych ludzi z krwi i kości. Przecież codziennie zapadają wyroki sądowe, które zmieniają życie ludzi już na zawsze. Mowa zarówno o poszkodowanych, jak i o oprawcach. Skazanie kogoś na wiele lat w więzieniu na pewno nie jest łatwe, ale czasem jest konieczne.

Radca prawny czyli osoba, która udziela porad i konsultacji prawnych, może być blisko ludzi i ich dramatów. Często będą to właściciele dużych firm, ale czasem będą to też zwykli ludzie, którzy doświadczają prywatnych kłopotów i chcą uzyskać prawnej porady. Radca prawny musi być osobą godną zaufania, by dobrze wykonywać swoją pracę.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here