Statystyki płatności bezgotówkowych w Polsce, jasno pokazują kierunek. Coraz więcej osób wybiera tę formę płatności. Dowiedz się więcej na temat Programu Polska Bezgotówkowa oraz preferowanych płatnościach przez Polaków.
Rozwój płatności bezgotówkowych w Polsce
Polacy coraz częściej wybierają jako preferowaną metodę płatności transakcje bezgotówkowe. Prawdziwy przełom nastąpił w 2015 r. to właśnie wtedy wzrósł obrót bezgotówkowy w Polsce. Posiłkując się wynikami jednego z najnowszych badań dotyczących płatności w Polsce (eservice badanie) z którego wynika, że prawie 60% respondentów jako preferowaną metodę płatności wybiera transakcje bezgotówkowe. To jasny sygnał dla wszystkich przedsiębiorców prowadzących punkty handlowo-usługowe. Klienci coraz częściej pytają o możliwość zapłacenia kartą płatniczą lub telefon, a w przypadku odmowy (zdarzają się przypadki), że rezygnują z zakupu. Dlatego aby odpowiedzieć na zapotrzebowanie i standardy związane z płatnościami, przedsiębiorcy coraz częściej montują w swoich puntach terminale płatnicze. Niestety spora część przedsiębiorców (szczególnie w mniejszych miejscowościach) nie może tego spełnić z obawy na koszty. Na szczęście w odpowiedzi na zapotrzebowanie powstał Program Polska Bezgotówkowa, który jest wsparciem zapewniającym dalszy rozwój płatności bezgotówkowych w Polsce.
Program Polska Bezgotówkowa – wsparcie i darmowe terminale płatnicze
Pod koniec 2017 roku z inicjatywy Związku Banków Polskich, wydawców kart, agentów rozliczeniowych oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii powstała Fundacja Polska Bezgotówkowa. To właśnie ona jest odpowiedzialna za nadzór nad Programem Polska Bezgotówkowa. Głównym celem programu jest popularyzacja oraz rozwój płatności bezgotówkowych w Polsce. Do kogo jest kierowany? Przede wszystkim do mikro i małych przedsiębiorców, którzy przez ostatnie 12 miesięcy nie korzystali z terminali płatniczych w swoich puntach handlowo-usługowych oraz do przedsiębiorców, którzy dopiero startują z nowym biznesem. Na co może liczyć przedsiębiorca, który zakwalifikuje się do Programu Polska Bezgotówkowa? Pierwszym elementem są darmowe terminale płatnicze (nawet do 3 sztuk), drugim jest pokrycie przez program kosztów związanych z abonamentem za dostarczanie usługi (w postaci transakcji bezgotówkowych). Więcej informacji na Programu Polska Bezgotówkowa oraz szczegóły dotyczące procesu kwalifikacji znajdziesz na stronie bezgotowki.pl https://bezgotowki.pl/o-programie/.