Zakładając sklep internetowy możemy liczyć na sukces naszego przedsięwzięcia i stosunkowo opłacalny biznes. Sprzyja temu zarówno rozwój tego sektora jak i globalna perspektywa, w której stopniowo wszystko przenosi się do sieci. Jednak zakładając własny e-sklep musimy załatwić wiele istotnych kwestii związanych m.in. z kwestiami formalnymi, informatyczną stroną stworzenia własnej witryny, a wreszcie także z regulaminem naszego sklepu.

Regulamin sklepu internetowego [w zależności od tekstu] jest niezbędny dla jego sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania. Tak naprawdę jest to podstawowy bufor bezpieczeństwa chroniący właściciela przed ewentualnymi pozwami ze strony niezadowolonych klientów jak i świadczy o profesjonalizmie i jest czynnikiem wzmacniającym zaufanie ze strony klientów.

Najważniejsze akty prawne
Dobry regulamin sklepu internetowego powinien przede wszystkim zawierać zbiór wyczerpujących informacji, które właściciel jest zobowiązany przedstawić potencjalnym klientom, użytkownikom strony. Dlatego przy jego konstruowaniu warto wyjść od aktów prawnych, które to określają, czyli przede wszystkim kodeksu cywilnego, ustawie o świadczeniu usługi drogą elektroniczną, a także ustawy o ochronie danych osobowych. Jeśli trudnimy się sprzedażą, czyli prowadzimy e-sklep to ważna dla nas będzie też ustawa o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.

Własny czy oparty na wzorze?
Nawet znając pewnego rodzaju kanon pism, które wskazują co tak naprawdę powinno się znaleźć w regulaminie sklepu jego sformułowanie jest dosyć czasochłonne i trudne. Dlatego można też skorzystać z dostępnych wzorów regulaminów, które teoretycznie powinny nam wystarczyć. Są one też tańsze niż regulaminy planowane i spisywane specjalnie dla konkretnego sklepu. Zastanawiając się nad tym czy raczej wybrać wzór, czy zamówić regulamin dopasowany warto wziąć pod uwagę cenę, ale także bezpieczeństwo i kompleksowość otrzymanego regulaminu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here