Ochrona danych osobowych to kwestia niezwykle istotna i dotycząca tak naprawdę nas wszystkich. Prowadząc własną działalność gospodarczą właściciel styka się z tym zagadnieniem niemal codziennie, ponieważ dotyczy ono tak ochrony danych osobowych jego ewentualnych pracowników jak i także klientów. Branża ani sposób prowadzenia biznesu nie wiele tutaj zmienia, a problem ten dotyczy również tak zwanego sektora e-commerce, któremu warto się przyjrzeć dokładniej.

W przypadku transakcji internetowych sprawa danych osobowych koncentruje się na wysyłaniu maili z informacjami marketingowymi do osób których dane są w posiadaniu firmy. Co wiemy o email marketingu ecommerce i danych osobowych [w zależności od tekstu]? Przede wszystkim dane, które uzyskaliśmy od klienta, zwykle w celu możliwości wysłania mu konkretnego produktu, mogą być przez nas wykorzystywane do celów marketingowych, w tym mailingowych, ale tylko za uzyskaniem odpowiedniej zgody. Musi to być zaznaczona przez daną osobę odrębna zgoda na przesyłanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej zgodnie z Ustawą o Świadczeniu Usług Drogą Elektroniczną.

Jeśli chodzi o sklep internetowy to ta zgoda powinna zostać pozyskana już na etapie rejestracji się klienta w naszym sklepie, a jej wyrażenie nie może być obligatoryjne, czyli nie może od niej zależeć to czy i w jaki sposób zostaną zrealizowanego jego zamówienia i czy w ogóle uda mu się zarejestrować na stronie. Z perspektywy praktycznej warto pamiętać też, że nie powinny być one już od początku zaznaczone, ale wyrażenie zgody powinno wychodzić bezpośrednio od klienta.

Posiadane przez firmę dane osobowe powinny być rejestrowane w Generalnym Inspektoracie Danych Osobowych, co na szczęście też można zrobić drogą elektroniczną za pomocą specjalnego systemu eGIODO. Warto także pamiętać, że polityka prywatności jest obecnie bardzo popularnym tematem, dlatego ochrona danych osobowych powinna wynikać z naszej uczciwości, ale i również po prostu z przezorności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here