Zestawiając oszczędność i zysk, każdy, kto ogarnia współczesną rzeczywistość finansową, powie – lokata. Tak w rzeczywistości mają się sprawy związane z połączaniem tych dwóch czynników. Problem dla większości zaczyna się, gdy trzeba przejść do szczegółów i wybrać którąś. Co prawda społeczeństwo nasze jest coraz bardziej świadome i obyte z bankowymi kwestiami, jednak ciągle jeszcze dużo na tym polu jest do nadrobienia. Jaką więc wybrać?
Jaki mamy wybór?
Najpopularniejsze są lokaty terminowe, gdzie w umowie zawieramy, iż bank przez określony czas rozporządza naszymi środkami, a my z tego tytułu otrzymujemy prowizję – odsetki. Długość lokaty uzależniona jest od tego, na co się zdecydujemy przy podpisywaniu umowy. Najkrótsze lokaty trwają dosłownie jedną noc, natomiast najdłuższe mogą nawet kilka bądź kilkanaście lat. Zaletą przedsięwzięcia z lokatą długoterminową jest stałe oprocentowanie, dzięki czemu możemy już na wstępie obliczyć, ile zyskamy. Im dłuższy termin lokaty, tym lepsze otrzymamy oprocentowanie – tak więc wato i ten czynnik brać pod uwagę, czy decydujemy się na trzy miesiące, pół roku czy rok. Warto mieć na uwadze, aby dobrze kalkulować długość lokaty, gdyż jeśli zdecydujemy się wcześniej wyciągnąć z niej środki, to stracimy przynajmniej część zgromadzonych odsetek. Tak więc, jeżeli nie jesteśmy pewni co do tego, czy wystarczy nam finansów, lepiej zdecydować się na lokatę krótkoterminową.
Kto najwięcej zyskuje na lokacie?
Jest wiele powodów, dla których warto założyć lokatę, licząc na zysk, realnie ułatwiający organizację pewnych życiowych kwestii – dodać trzeba, często bardzo istotnych kwestii. Owszem, z jednej strony można zainwestować, aby móc później wybrać się na wakacje bądź zakupić wysokiej jakości sprzęt elektroniczny, ale równie często celem nadrzędnym są tutaj na przykład oszczędności na studia dzieci lub po prostu zadbanie o swoją przyszłość finansową na emeryturze. Takie kwestie jak edukacja, czy budżet na wiek emerytalny zaplanować trzeba ze sporym wyprzedzeniem, aby móc na spokojnie zdążyć uzbierać konkretną sumę. Wówczas standardowa lokata długoterminowa będzie stanowiła idealne rozwiązanie. Rzecz jasna takich wydatków na przyszłość – czasem dosyć odległą – nie da się jasno oszacować. Dlatego też lokata będzie świetnym rozwiązaniem, gdyż – jak zapewne większość wie – oszczędności ze świnki-skarbonki domowej lubią znikać niepostrzeżenie i po jakimś czasie okazuje się, że nasz plan z odłożeniem na coś nawet niespecjalnie drogiego legł w gruzach. W takim razie o ile trudniej będzie oszczędzić na poważną inwestycję?
Decydując się na lokatę, należy bezwzględnie pamiętać, aby przeanalizować nie tylko własne możliwości finansowe, ale także umowę, którą mamy zamiar podpisać. Ważne wszak, żeby dokonać dobrego wyboru na kilku polach: długości lokaty, wielkości oprocentowania, sposobu kapitalizacji odsetek oraz konsekwencji przedwczesnego jej zerwania.