Lean Manufacturing

Czym jest Lean Manufacturing?

W czasach prężnie rozwijającej się gospodarki przedsiębiorcy muszą wdrażać nowe rozwiązania, które poprawią wyniki firmy i przyczynią się do lepszej efektywności i wydajności pracowników.

Z pomocą przychodzi nowa metoda działania zwana „Lean Manufacturing”. Zakłada ona maksymalne ograniczenie marnotrawstwa (z ang.’lean’ znaczy ‚szczupły’), eliminacji niepotrzebnych procedur produkcji i ostatecznie uzyskaniu produktu najwyższej jakości.

Oto zasady Lean Manufacturing:

1. Zasada „5S” (Sortowanie, Systematyka, Sprzątanie, Samodyscyplina i Standaryzacja), czyli porządek.

Czystość w miejscu pracy odgrywa kluczową rolę w jej efektywności. Gdy wszystko jest na swoim miejscu, to pracownik jest lepiej zorganizowany, co przekłada się na lepsze wyniki.

2. Zasada Mapowania.

Mapowanie, czyli planowanie produkcji na zasadzie mapy. Mówi o tym, jaką drogę musi pokonać dany produkt, by dostać się do klienta. Zasada ta pozwala na dokładnym prześledzeniu kroków podjętych od początku wytwarzania produktu, aż do wykonania ostatniej czynności, by jak najdokładniej zoptymalizować proces produkcji.

3. Zasada Standaryzacji Pracy.

Jest to nic innego, jak określenie kroków, jakie należy podjąć, by dążyć do stabilności procesu, by wszystko przebiegło zgodnie z planem.

4. Zasada TPM (Total Productive Maintenance).

Przedstawia ona zależność produkcji, a utrzymanie ruchu w zakładzie. Sprawność maszynowa jest zależna od trzech obszarów:
autonomicznej konserwacji, planowanej konserwacji i konserwacji prewencyjnej.

5. Kaizen.

Kaizen to słowo z języka japońskiego, które znaczy doskonalenie się. Trzeba zrozumieć, że współpraca jest kluczem do sukcesu, a w tym przypadku, to każdy człowiek odgrywa ważną rolę.

Przeszkody w „Lean Manufacturing”

Z tego względu, że zmiany w organizacji pracy nie zawsze spotykają się z entuzjazmem, istnieją czynniki negatywne, które mogą przeszkodzić w pomyśle wdrożenia metody „Lean Manufacturing„.

Przeszkodą niewątpliwie jest fakt, iż opór ze strony pracowników w dużej mierze jest wynikiem braku zaufania do kierownictwa firmy. Możliwe, że w przeszłości były podjęte podobne kroki, które nie zakończyły się powodzeniem. Kolejnym przykładem jest także brak wsparcia w innych członkach zespołu oraz różnice kulturowe.

Jakie zalety daje ta metoda?

Na pewno jest to wzrost wydajności oraz poprawa jakości produktów. „Lean Manufacturing” skraca czas pracy oraz usprawnia wykorzystanie maszyn. Niewątpliwie pozwala na poprawę komunikacji w firmie i ogranicza powierzchnię produkcji.

Możemy spotkać także określenie „Lean Management”, które stosuje się czasami zamiennie, ale czy słusznie? Czym jest zatem „Lean Management”? Otóż „Lean Management” jest pojęciem o szerokim zakresie zastosowania. System ten zarządza całą organizacją, ma zastosowanie na przykład w bankach, czy szpitalach. Powstał pod koniec lat 40. ubiegłego wieku, w zakładzie produkcyjnym Toyoty, wdrożono tak zwany System Produkcyjny Toyoty. Polegał on na dążeniu do ograniczenia procesów, które nie przynosiły wartości końcowemu produktowi. System ten odniósł sukces i tak powstał „Lean Manufacturing”.

„Lean Manufacturing” odmieni życie niejednej firmie, pozwoli skleić poszczególne elementy w jedną zgraną całość. Jest to metoda, która działa i na pewno warto z niej korzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here