Kolekcjonowanie monet i banknotów to wspaniałe hobby, które może okazać się również wspaniałą inwestycją i szansą na całkiem niezły zarobek. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo jakie są największe zalety numizmatyki i czy rzeczywiście można na niej zarobić.

Numizmatyka a aspekty edukacyjne

Na samym początku warto wspomnieć o tym, że numizmatyka jest tak naprawdę jedną z pomocniczych nauk historii, która w Polsce cieszy się z miesiąca na miesiąc coraz większym zainteresowaniem. Numizmatyka jest również jedną z dziedzin kolekcjonerstwa, która zajmuje się oczywiście zbieraniem starych monet i banknotów. Dla prawdziwych kolekcjonerów monet kluczową rolę odgrywa kilka bardzo ważnych aspektów. Najważniejszy jest oczywiście stan zachowanych monet, ich nakład oraz rodzaj materiału, z którego zostały wykonane. Jak łatwo się domyśleć w dzisiejszych czasach kolekcjonerzy w pierwszej kolejności cenią sobie stare złote monety, które są niesłychanie rzadkie. Każdy kto śledzi na bieżąco aukcje monet, może zaobserwować, że w cenie są również monety wykonane z innego kruszcu, które również mogą osiągać bardzo wysokie kwoty. W cenie są między innymi monety z błędami menniczymi. Błąd w napisie na monecie, a nawet niewielkie przesunięcie stempla, ma ogromne znaczenie na wartość danego okazu. Cenne są również bardzo stare rarytasy historyczne z średniowiecza, a nawet ze starożytności.

Nie tylko monety

W dzisiejszych czasach olbrzymim zainteresowaniem cieszą się nie tylko aukcje monet, ale również profesjonalne aukcje banknotów. W Polsce jest coraz więcej kolekcjonerów, którzy oprócz starych monet zbierają również banknoty. W przypadku banknotów, tak samo zresztą jak w przypadku monet, panuje prosta zasada – im rzadszy banknot, tym większa jego wartość. Rzadkie banknoty, które wydrukowane zostały w stosunkowo niewielkim nakładzie zdecydowanie szybciej zyskują na wartości niż pospolite banknoty.

Fałszywe banknoty w cenie

Na aukcjach banknotów rekordy popularności biją również fałszywki i błędnodruki. Bardzo dużo można zarobić na przykład na podrabianych pieniądzach okupacyjnych, które przeznaczone były do sfinansowania podziemnej walki z okupantem. Fałszywki produkowane były w Londynie i obecnie ich wartość może wynosić nawet kilka tysięcy. Londyńskie fałszywki to głównie banknoty o większych nominałach np. 100 lu 500 zł, które w wielu przypadkach są fałszywkami niemal doskonałymi. Od swoich oryginalnych odpowiedników różnią się wyłącznie kilkoma szczegółami, które znane były wyłącznie wtajemniczonym osobom. Fałszerstwo londyńskie zostało jednak bardzo szybko wykryte przez okupanta, przez co praktycznie cała seria poszła do zniszczenia. Egzemplarze, które ocalały na aukcjach banknotów osiągają obecnie naprawdę niesamowite ceny, które są znacznie większe w stosunku do oryginalnych banknotów. Dla wielu kolekcjonerów ich wartość jest praktycznie bezcenna.

Poznawanie historii świata

Jak widać na starych banknotach i monetach można nie tylko całkiem nieźle zarobić, ale co najważniejsze można poznać nieco historii. Pieniądze towarzyszyły ludzkości praktycznie od zarania dziejów, dzięki czemu śledząc ich historię można naprawdę dowiedzieć się wielu ciekawych i niesłychanie przydatnych informacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here