Jaki rodzaj oświetlenia wybrać?

Rachunki za prąd ciągle rosną, wraz z cenami energii elektrycznej. Sprawia to, że przechodzenie na nowoczesne, energooszczędne i ekologiczne źródła światła jest już nie tylko sposobem na obniżenie wielkości rachunków, ale stają się powoli koniecznością. Inaczej to, co musimy płacić miesięcznie, zaczyna bardzo poważnie nadszarpywać nasz budżet domowy. Sprawdzamy jak kupować nowoczesne oświetlenie, by nie przepłacić zarówno za same żarówki jak i za rachunki za prąd. Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Źródła światła – żarówki LED

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrozumieć, jest fakt że nie musimy, a nawet nie powinniśmy wymieniać oświetlenia absolutnie wszędzie. Będzie to bowiem po prostu nieopłacalne. Zanim zwróci się nam kwota, jaką wydamy na nowe żarówki, minie kilkanaście lat. Dlatego zacząć należy od tego, by sprawdzić w których pomieszczeniach używamy światła najczęściej. Zwykle będzie to salon, łazienka, pokój sypialny, kuchnia.

Właśnie w tych miejscach powinniśmy w pierwszej powymieniać źródła światła na bardziej nowoczesne. Jako zamiennik typowej żarówki z włóknem wolframowym możemy zastosować lampę LED. Ich ceny są bardzo niewielkie, spokojnie zmieścimy się w granicach od 5 do 10 zł za jedną żarówkę. Natomiast jakość wykonania jest wysoka, trwałość zadowalająca, jeśli nie mamy przepięć w instalacji elektrycznej to taka żarówka spokojnie wytrzyma nam nawet ponad 10 lat.

Żarówki tradycyjne

Lampy tego typu kupić możemy w Internecie, na przykład w sklepie. Odradzamy kupować najtańszych, chińskich żarówek na popularnych portalach aukcyjnych, ponieważ nie będą one na pewno tak samo trwałe, jak porządne egzemplarze od znanych producentów. Takie oświetlenie może być ponadto niebezpieczne, żarówki potrafią grzać się mocno, a nawet doprowadzać do pożarów.

Oświetlenie do domu

Czasami warto pozostawić w lampach żarówki tradycyjne. Zwłaszcza, jeśli mamy na przykład takie pokoje, gdzie rzadko bywamy i nieczęsto zapalamy światło. Tak naprawdę największą oszczędność da nam zainstalowanie nowoczesnych, ekonomicznych źródeł światła LED w miejscach, gdzie światło świeci się prawie przez cały dzień, lub przynajmniej przez znaczną jego część.

Wtedy koszty poniesione na zakup lamp diodowych zwrócą się nam bardzo szybko, a następnie zaczniemy odnosić z tego realne korzyści. Natomiast w tych miejscach, gdzie nie potrzebujemy tak często zapalać lamp, lepszym pomysłem może być zakup starszego typu żarówek, które nadadzą pomieszczeniom specyficznego klimatu retro. Jest to coraz bardziej modne w dzisiejszych czasach.

Źródła światła LED

Żarówki węglowe kupić możemy w sklepie elektryka, do którego link umieściliśmy powyżej. Dzięki temu, że lampy wykonane są z trwałego materiału, możemy liczyć na znacznie większą ich trwałość, niż dawnych powszechnie dostępnych żarówek z włóknem wolframowym jako źródłem światła. Co prawda pobór prądu przez te żarówki jest wyższy niż LED-ów, jednak jeśli ma to być głównie oświetlenie dekoracyjne, nie powinno to być dla nas żadnym problemem.

Oświetlenie LEdowe

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi będziemy już wiedzieć w jaki sposób najlepiej oszczędzać prąd, wykorzystując nowoczesne źródła światła, takie jak żarówki typu LED. Podsumowując: Powinniśmy umieszczać je przede wszystkim w tych lampach, których używamy bardzo często.

Natomiast tam, gdzie światło jest potrzebne rzadziej, można zastosować oświetlenie dekoracyjne, np. żarówki z włóknem węglowym typu retro. Dzięki temu, że nowoczesne żarówki są dziś niedrogie i bardzo trwałe, jednorazowy zakup sprawi, że nie będziemy musieli ich wymieniać przez bardzo długie lata.

Źródło: http://justyna-adamczyk.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here