studia podyplomowe
Fot. Pexels.com

Każdy słyszał o studiach licencjackich oraz magisterskich. Studia podyplomowe w związku z tym, że mają krótszą tradycję nie są jeszcze tak rozpowszechnione. Jednak już coraz więcej osób, które chcą zgłębiać wiedzę z nich korzysta. Czym są i jakie są warunki uczestniczenia w nich?

Przeczytaj też: http://stolicakariery.pl/co-to-sa-studia-podyplomowe-kompletny-przewodnik/

Czym są studia podyplomowe?

Studia podyplomowe to opcja zdobywania wiedzy na uczelni wyższej, do której niezbędne jest ukończenie co najmniej studiów pierwszego stopnia czyli licencjackich. Nauka trwa tam najczęściej rok czyli dwa semestry. Na wielu uczelniach zajęcia zaczynają się nie tylko od października, ale tak od marca czyli od semestru letniego.

Na każdej uczelni oraz kierunku pojawiają się niewielkie różnice, które określają jak uzyskać dyplom ukończenia. Najczęściej jest to złożenie pracy dyplomowej czyli większego projektu lub egzamin pisemny. Dopiero uzyskanie pozytywnej oceny wiąże się z otrzymaniem dyplomu.

Taka forma zdobywania wiedzy jest płatna. Jednak obecnie istnieje kilka programów m.in. Europejski Fundusz Społeczny, które pozwalają na zmniejszenie lub wręcz bezkosztowe uzyskanie dodatkowych kompetencji. Płatność może być uiszczana jednorazowo lub w ratach.

Przed zapisem sprawdź jaką formę będą miały zajęcia, stacjonarną czy online. Będzie to ważne w kontekście kontaktu z prowadzącymi czy innymi uczestnikami zajęć.

Plusy i minusy studiów podyplomowych

Wzięcie udziału w takiej formie edukacyjnej to niewątpliwie poszerzenie wiedzy. Ponadto uzyskuje się certyfikat potwierdzający zdobyte kompetencje, co może być ważne w kontekście rozwoju zawodowego.

Ważnym aspektem jest także kontakt z wykładowcami, którzy najczęściej są specjalistami w swojej dziedzinie. Najczęściej kontakt z nimi można utrzymywać także poza salą uczelnianą. Jednak kadra może być także minusem.

Jeszcze przed zapisem powinniśmy sprawdzić kto będzie prowadził dane zajęcia. Niekiedy mogą być to wykładowcy akademiccy, którzy nie mają dużego doświadczenia w branży. W takiej sytuacji nie uda nam się uzyskać odpowiedniej wiedzy na interesujący nas temat. Warto sprawdzić to na stronie internetowej, a jeśli nie ma tam takiej informacji najlepiej skontaktujmy się osobą odpowiedzialną za dane studia podyplomowe.

Zobacz też: http://www.szumski.pl/jakie-sa-najczestsze-warunki-kredytu-hipotecznego/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here