Elastyczne zasady budownictwa pasywnego

Najwyższy komfort cieplny jest zagadnieniem, który jest centralną częścią idei domu pasywnego. Wszelkie przejawy działalności budowli pasywnych odbywają się przy bardzo niskim współczynniku zapotrzebowania na energię cieplną. A pasywność konstrukcji realizowana jest zarówno w wypadku ogrzewania, jak i chłodzenia budynków.

Otwarta koncepcja

Koncepcja budownictwa pasywnego nie narzuca sztywnych reguł. Nie wiąże budowlańców normami wykonawczymi. Pokazuje jedynie cel, do którego należy dążyć. Ściany, czy okna pasywne mają spełniać kryteria opisane dzięki doświadczeniu zdobytemu w praktyce i przeniesionemu na grunt naukowy w postaci opisu układu, który pozostaje w równowadze z otoczeniem.

Nowoczesne metody wspomagania projektowania

Blok obliczeniowy, dzięki zastosowaniu nowoczesnej techniki komputerowej, nie stanowi już dziś wielkiego wyzwania. Korzystając z potwierdzonych użyciem w praktyce algorytmów, stworzono narzędzia pozwalające oszacować wydajność budowli. Okna pasywne, ściany i izolacje otrzymują dzięki nim reprezentacje w liczbach, tak by cały układ działał bez zarzutu.

Dzięki wspomaganiu każdy projektant jest w stanie zaprojektować dom w technologii pasywnej. Na podstawie zdobytego doświadczenia moderowanego nowymi wytycznymi powstają projekty przyczyniające się do popularyzacji idei pasywności w budownictwie.

Drugi filar koncepcji pasywności

Same liczby nie stworzą domu oszczędnego, do którego sprawnego funkcjonowania potrzeba tak niewiele energii. Chcąc zamieszkać w takim domu, trzeba wybrać odpowiednie materiały. Pasywne okna, drzwi i wiele innych składników infrastruktury budynku, są coraz bardziej dostępne. Postęp w nasyceniu rynku jest zauważalny i szacuje się, że bliski jest dzień, w którym okaże się, jak niewiele trzeba byłoby technologia pasywna stanowiła sto procent wszystkich realizacji.

Coraz większa liczba producentów stara się o uzyskanie certyfikatu — Zero Energy — dla swoich wyrobów. Szczególnie okna są tu na cenzurowanym, ponieważ są najważniejszym ogniwem systemu zatrzymywania i przechwytywania potencjału energetycznego natury.

Perspektywy rozwoju ludzkiej populacji na ziemi nie pozostawiają nam wyboru. Musimy ograniczyć konsumpcję. Jednak nie chcemy rezygnować ze zdobyczy cywilizacyjnych. Budownictwo pasywne daje nam alternatywę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here