Skrytki sejfowe to doskonałe rozwiązanie do przechowywania różnorodnych rzeczy. Zapewniają maksymalne bezpieczeństwo przed kradzieżą, którego nie daje ulokowanie kosztowności w domowych szafkach. Co można w nich trzymać, a czego nie wolno?
Wszystko zależy od wielkości
W skrytkach można umieścić prawie wszystko, pod warunkiem, że się zmieści, bowiem największym ograniczeniem są wymiary przechowywanych rzeczy, które to muszą zostać dostosowane do wielkości skrytki. Standardowa skrytka ma wymiary 60x60x40 cm, ale w bankach można spotkać się też ze znacznie większymi skrytkami o wymiarach ponad metr. W ten sposób z powodzeniem można w nich przechowywać biżuterię i klejnoty, kruszce, gotówkę, kolekcję monet czy minidzieł sztuki, mikrofilmy, dokumenty, kasety, płyty CD itp. – słowem wszystko, co stanowi wartość znacznie większą niż sentymentalną. Mimo istnienia skrytek o ponadprzeciętnych wymiarach, trudno w dalszym ciągu schować w nich wielkie rzeźby, antyki czy obrazy. Ponadto bankowe skarbce nie są też pomieszczeniami o właściwej wilgotności i temperaturze pomieszczeń do przechowywania dzieł sztuki. Większe rzeczy można za to oddać bankowi w depozyt i dodatkowo go ubezpieczyć.
Czego nie można przechowywać w skrytkach?
Istnieją ograniczenia co do rodzaju przechowywanych rzeczy i nie wynikają tylko z nieprawidłowych rozmiarów skrytki. Przed wynajmem skrytki najemca zobowiązuje się w podpisanej umowie, że przedmiotem przechowywanym przez skarbiec nie będą materiały łatwopalne i wybuchowe, duszące, żrące, gryzące, radioaktywne, promieniotwórcze, broń wraz z amunicją, jak również środki odurzające, dopalacze, narkotyki oraz wszelkie przedmioty pochodzące z przestępstw. W istocie jednak bank przecież nie wie, co jego klient ostatecznie umieści w skrytce.
Ile kosztuje wynajem skrytki sejfowej?
Skrytki sejfowe nie są sobie równe. Cena za wynajem jest zależna od jej rozmiaru (im większa, tym droższa) oraz umownego czasu przechowywania (im dłużej, tym taniej). Oczywiście w każdej chwili można przedłużyć okres najmu. Opłaty mogą być pobierane w różnych odstępach czasowych – dziennych, miesięcznych lub rocznych. Koszty wynajmu skrzynki wynoszą około 100-150 zł miesięcznie.